Problemy z wyświetlaczem. Wymiana wyświetlacza w telefonie/tablecie. Naprawa Xiaomi

Pęknięty wyświetlacz w telefonie (lub tablecie) – to najpopularniejszy problem, z którym klienci zwracają się do naszego serwisu. I nic dziwnego, bo materiałem, z którego wykonano wyświetlacz, jest szkło. I to nie ma znaczenia, czy jest to stopione szkło, lub Gorilla Glass. Praktyka pokazuje, że wszystko się psuje. A telefon, jeśli upadnie, zawsze szkłem do dołu.

Główne problemy z wyświetlaczem w telefonie:

  1. Pęknięta górna szyba

2. Nie działa dotyk

3. Problemy z matrycą wyświetlacza

4. Brak podświetlenia ekranu

1. Górna szyba jest pęknięta

Górna szyba na ekranie jest pęknięta, ekran dotykowy nadal reaguje na dotyk, obraz na wyświetlaczu nie posiada żadnych plam i nie ma uszkodzonych pikseli. Najczęstszy przypadek. Jednak wymiana samej szyby nie zawsze jest możliwa. 

2. Ekran dotykowy nie działa

Zewnętrznie nie widać żadnych pęknięć, ale nie działa ekran dotykowy (zwany też touchscreenem). W tym samym czasie część ekranu może nie reagować na naciskanie, ekran dotykowy może nie działać w miejscu, w którym go dotykasz, lub może nie działać w ogóle. Powodów może być wiele – telefon został upuszczony i pojawiło się pęknięcie na szybie ekranu dotykowego, taśma oderwała się od szyby itd.

W 99% przypadków z niedziałającym ekranem dotykowym problem można rozwiązać TYLKO poprzez jego wymianę. Ludzie często mówią, że może coś się odłączyło i trzeba to poprawić. Nie, to nie pomoże. Wchodzi w gre wymiana warstwy dotykowej. I, jak w przypadku szkła, często całego wyświetlacza. Więcej o tym, dlaczego tak się dzieje, w dalszej części artykułu.

3. Problemy z matrycą wyświetlacza

Na ekranie jest obraz, ale można go zobaczyć tylko wtedy, gdy patrzy się na światło. Wyświetlacz nie jest w pełni podświetlony (chociaż przyciski dotykowe mogą być podświetlone po naciśnięciu przycisku zasilania). Co się stało:

Po upadku: uszkodzone piksele, kolorowe smugi, ciemne plamy, biały ekran lub obraz jest ledwo widoczny, obraz „faluje” lub „migocze”. Wszystko to jest wynikiem mechanicznego oddziaływania na matrycę wyświetlacza. Telefon mógł zostać wciśnięty do torby lub kieszeni dżinsów, tego czasami może wystarczyć.

Po wodzie. Po zalaniu wodą możesz zauważyć kilka plam lub smug na wyświetlaczu telefonu. Aby je usunąć, trzeba na nowo zapakować skomplikowany system folii rozpraszających światło wewnątrz ekranu. Nie jest to wykonywane na każdym telefonie. Więcej na ten temat można przeczytać w osobnym artykule: Co robić, gdy telefon wpadł do wody.

4. Brak podświetlenia wyświetlacza.

Po zamoczeniu telefonu obwody podświetlenia mogą ulec uszkodzeniu. Źle jest, jeśli są to diody wewnątrz ekranu. Nie każdy wyświetlacz ma możliwość dotarcia do nich. W tym przypadku konieczna jest całkowita wymiana wyświetlacza.

Spalona jest cewka w obwodzie podświetlenia lub układ przetwornika napięcia. W tym przypadku problem leży już po stronie płyty głównej i nie ma związku z wyświetlaczem telefonu.  Diagnostyka jest konieczna, aby znaleźć dokładną przyczynę usterki. Nasz SERWIS XIAOMI zawsze pomoże w usunięciu tego typu usterek. ZGŁOŚ NAPRAWĘ.

Dlaczego w większości przypadków konieczna jest wymiana całego wyświetlacza?

Nawet jeśli tylko górne szkło jest pęknięte, ale czujnik i wyświetlacz działają dobrze. Faktem jest to, że konstrukcja większości nowoczesnych wyświetlaczy jest tak rozplanowana, że szkło, warstwa dotykowa i matryca stanowią jedną część. Dlatego należy wymienić cały moduł wyświetlacza. Wpływa to na koszt części, a tym samym na koszt naprawy telefonu jako całości. Określ, czy ekran dotykowy można wymienić osobno, czy też konieczna jest wymiana modułu, podając jednocześnie dokładny model smartfona lub tabletu XIAOMI.

Popyt rodzi podaż, a wiele serwisów oferują wymianę samej pękniętej szybki na wyświetlaczu. Nie jest to możliwe na wszystkich modelach telefonów XIAOMI i nie zawsze jest to opłacalne. Czasami wymiana szkła może kosztować tyle samo, co wymiana całego wyświetlacza, szczególnie dotyczy to smartfonów budżetowych. W drogich telefonach, gdzie sam wyświetlacz kosztuje sporo pieniędzy (zazwyczaj są to wyświetlacze typu Amoled), indywidualna wymiana szkła jest prawie niemożliwa ze względu na kruchość matrycy wyświetlacza. Wszystko zależy od modelu telefonu.

Podziel się
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Powiązane artykuły