Problemy z ładowaniem telefonu są jedną z najczęstszych usterek, z ktorymi klienci sie zwracają do naszego serwis xiaomi. Nie ma w tym nic dziwnego, bo urządzenia mobilne są ładowane niemal codziennie, ale nie zawsze wszystko idzie „gładko”. Zdarza się, że kabel jest pociągnięty i uszkodził gniazdo ładowania, albo używasz „chińskiej” ładowarki, lub ładujesz telefon z samochodowej ładowarki. Przyczyny występowania problemów z ładowaniem mogą być różne.
Co może być wykonane samodzielnie?
Sprawdzić jakość kablu i ładowarki. Wskazówka jest trywialna, ale to właśnie one często stanowią problem. Przewód jest „postrzępiony” i nie ma kontaktu, a ładowarka z powodu wahań napięcia w sieci może się zepsuć. Nie spiesz się z zakupem nowych, spróbuj pożyczyć od przyjaciół/sąsiadów i upewnij się, że telefon zaczyna się ładować. A jeśli chodzi o zakup kabelku czy ładowarki – weź tylko oryginał, albo sprawdź na miejscu. Jeśli akcesoria są niskiej jakości, telefon może również nie przyjąć ładunku.
Oczyść gniazdo ładowania z kurzu. Często w gnieździe USB gromadzi się brud, który powoduje brak kontaktu kablu z telefonem i telefon nie chce się ładować.
Jeśli te manipulacje nie pomogą, to…
Konieczna jest naprawa.
1. Wymiana gniazda ładowania
Symptomy:
telefon nie reaguje w żaden sposób na podłączenie ładowarki;
Przewód czasami traci kontakt z telefonem – po przytrzymaniu pod kątem ładowanie jest kontynuowane;
Złącze USB jest luźne i mogło zostać wyrwane z płyty głównej;
Gniazdo ładowania jest uszkodzone.
2. Naprawa układu zasilania na płycie głównej
To jest cięższy przypadek. Zwykle występuje, gdy używane były nieoryginalne akcesoria lub niskiej jakości ładowarki samochodowe, po dostaniu się wody do wnętrza telefonu.
3. Wymiana baterii
Problemy z baterią mogą wystąpić po niewłaściwym użytkowaniu urządzenia (przy silnym mrozie lub wręcz przeciwnie – przegrzaniu), jak również po upływie żywotności samej baterii (średnia żywotność baterii litowo-jonowych wynosi 2 lata).